رئيس قزوین مدرسه فعالیت نزدیکی کودکان

رئيس: قزوین مدرسه فعالیت نزدیکی کودکان نوجوانان محیط زیست مدرسه طبیعت

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی وزی که ضرغامی از احمدی‌نژاد رودست خورد / عبدالله ناصری

روز گذشته خشت کج برنامه ثریا در شبکه اول سیما و تولید برنامه‌ای با رویکرد تضعیف دولت و توافق برجام، باعث شد وزارت امور خارجه به آنچه در این برنامه که در سالروز

وزی که ضرغامی از احمدی‌نژاد رودست خورد / عبدالله ناصری

عبدالله ناصری : وزی که ضرغامی از احمدی نژاد رودست خورد

عبارات مهم : ایران

روز گذشته خشت کج برنامه ثریا در شبکه اول سیما و تولید برنامه ای با رویکرد تضعیف دولت و توافق برجام، باعث شد وزارت امور خارجه به آنچه در این برنامه که در سالروز اجرای برجام از سوی کارشناس منتقد برجام و مجری برنامه بیان شد، تصویر العمل نشان دهد.

به گزارش ایران؛ جهت بررسی رویکرد صداوسیما نسبت به دولت یازدهم و دوازدهم و به خصوص برجام، به سراغ عبدالله ناصری فعال سیاسی و رسانه ای اصلاح طلب رفتیم. ناصری که سابقه حضور در صداوسیما را نیز در کارنامه دارد، اعتقاد است که مدیریت صداوسیما در انحصار یک جریان تندرو خارج از صداوسیماست.

وزی که ضرغامی از احمدی‌نژاد رودست خورد / عبدالله ناصری

آقای ناصری! به طور کلی رویکرد صداوسیما را نسبت به دولت یازدهم و دوازدهم و در دو دوره اخیر مدیریتی این شرکت چگونه تحلیل می کنید؟

من صداوسیما را از سال 92 تا به امروز بسیار جنبش کننده در حوزه های متفاوت اجتماعی دیده ام. اعتقاد دارم این تشنج ها و بحران ها و اعتراضات مدنی که در روزهای اخیر در بسیاری از شهرها به وجود آمد، ناشی از برنامه ریزی انباشته شده است غلط و نمایش میزگردها، سریال ها و برنامه های مستندی است که مردم را عصبانی و ناامید کرد. صداوسیما می تواند نقش تعادلگر بین انتظارات و مطالبات بین بخش مدنی و حکومتی جامعه داشته باشد که متأسفانه هیچ گاه از این نقش خود در سال های اخیر استفاده نکرده و به جای آن به جنبش جامعه پرداخته هست. علت این مسأله هم این است که اغلب مدیران صداوسیما دارای گرایش های غلیظ جناحی بوده و کارشناس رسانه و اطلاع رسانی حرفه ای نیستند.

در راستای همین انتقادات، صداوسیما هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی و در سالگرد تولد برجام برنامه ای را با حضور دو کارشناس مخالف و موافق برجام روی آنتن برد. کارشناس مخالف برجام صحبت هایی را در این برنامه تلویزیونی مطرح کرد که وزارت خارجه روز گذشته با صدور بیانیه ای به صحبت های این کارشناس رسانه ای تصویر العمل نشان داد. شما رویکرد صداوسیما را در این دو سالی که از اجرای توافقنامه برجام می گذرد، چگونه دیدید؟

روز گذشته خشت کج برنامه ثریا در شبکه اول سیما و تولید برنامه‌ای با رویکرد تضعیف دولت و توافق برجام، باعث شد وزارت امور خارجه به آنچه در این برنامه که در سالروز

من همین ابتدا بگویم که اگر به جای وزارت خارجه بودم، اصلاً بیانیه نمی دادم. چون جهت همه دولتمردان و حتی بسیاری از اشخاص حکومتی خارج از دولت ماهیت صداوسیما و نقش اپوزیسیونی صداوسیما علیه دولت آقای روحانی مشخص شده است هست. برجام یک افتخار است که در دولت آقای روحانی رقم خورد و در تاریخ معاصر کشور عزیزمان ایران خلق و ماندگار شد.

اگر چه این توافق به خاطر نوع سیاست هایی که نهادهای موازی دولت در برابر این توافق به کار گرفته اند و بسیاری از تصمیم گیری ها در اختیار دولت نیست، مشکلاتی جهت برجام و فضای ایجاد شده است از این توافق به وجود آورده و شاهد این کارشکنی در برابر برجام هستیم. شما ببینید تیم مذاکره کننده کشور عزیزمان ایران طی دو سال به گونه ای مذاکره کرد که بیشترین توفیق نصیب کشور عزیزمان ایران شود و حتی تا دقایق آخر مذاکرات شاهد بودیم که آینده مذاکرات مشخص نبود. اینکه صداوسیما و کارشناسش به دروغ برجام را از پیش نوشته شده است می داند، نشان دهنده این عنوان است که رویکرد صداوسیما با آمدن و رفتن مدیران تغییری نکرده هست. این روند البته سابقه هم داشته و در دو دهه گذشته صداوسیما این رویکرد را داشته است.

علت این رویکرد یکسویه صداوسیما که باید رسانه ای ملی باشد چیست؟

ببینید، مدیریت صداوسیما یک مدیریت سمبلیک و تشریفاتی است که در 10 سال اخیر هر لحظه از بین اصولگرایان گزینش می شده است هست. ولی حوزه کلیدی و جریان ساز صداوسیمایی که روز به روز به خاطر همین ماهیت کم بیننده تر می شود، در دست یک جریان افراطی رادیکال در خارج از صداوسیماست. اگرچه ظاهراً دفتر هم در صداوسیما نداشته باشند که من اعتقاد دارم در درون صداوسیما نیز این جریان دفتر دارد. در وقت رفتن آقای ضرغامی و آمدن آقای سرافراز و بعد از آن، آقای علی عسگری، من بارها نوشتم و گفتم که هیچ تغییری در روند صداوسیما صورت نخواهد گرفت. در دوره اصلاحات نیز این روند بود. ما خودمان در سال 86 با آقای ضرغامی جلسه گذاشتیم و از ایشان خواستیم که در صداوسیما تغییراتی را در سیاستگذاری ها ایجاد کند ولی ایشان با وجود وعده هایی که به ما داد، نتوانست این رویکرد را عوض کردن دهد؛ چون مدیریت او نیز بر صداوسیما تشریفاتی بود.

وزی که ضرغامی از احمدی‌نژاد رودست خورد / عبدالله ناصری

دولت اصلاحات در سال 84 آخر یافت. علت جلسه شما با آقای ضرغامی در سال 86 چه بود؟

در انتخابات مجلس هشتم، من به عنوان سخنگوی شورا، آقای بیطرف به عنوان مدیر کمیته برنامه ریزی و آقای مرعشی به عنوان مدیر ستاد پایتخت کشور عزیزمان ایران به نمایندگی از شورای اصلاح طلبان و با دعوت آقای ضرغامی جهت همفکری به صداوسیما رفتیم. در آن وقت صداوسیما به صورت لخت و عریان در برنامه های خبری و تلویزیونی علیه اصلاح طلبان برنامه سازی می کرد. در آن جلسه آقای ضرغامی وعده وعیدهای زیادی جهت عوض کردن نگرش صداوسیما داد. ما ولی حرفمان به آقای ضرغامی این بود که مدیریت شما بر صداوسیما تشریفاتی است و مدیریت شرکت در جای دیگری هست. آقای ضرغامی از این صحبت ما خیلی ناراحت و برافروخته شد و ادعا کرد که مدیریت صداوسیما با اوست و جهت اثبات صحبتش مثالی زد و گفت که اصولگرایان هم از دست من ناراحت هستند ولی کار خدا بود که در همان جلسه به ایشان ثابت شد که این گونه که می گویند، نیست.

روز گذشته خشت کج برنامه ثریا در شبکه اول سیما و تولید برنامه‌ای با رویکرد تضعیف دولت و توافق برجام، باعث شد وزارت امور خارجه به آنچه در این برنامه که در سالروز

ماجرا چه بود؟

از حسن تصادف در همان ایام آقای احمدی نژاد علی رغم توصیه رهبری که توصیه کرده بودند احمدی نژاد با آقای لاریجانی همکاری کند، ولی احمدی نژاد آقای لاریجانی را از دبیری شورای عالی امنیت ملی عزل کرده بود. آقای ضرغامی در آن جلسه به ما گفت که دو روز است که دولت به من فشار آورده که خبر برکناری آقای لاریجانی را اعلام کنم ولی من مقاومت کردم و امشب می خواهم که در خبر ساعت 9 شب در لابه لای اخبار این عنوان را به این گونه که آقای لاریجانی از سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی استعفا داده اند، به شکل کوتاه منتشر کنم.

همانجا بود که من به ایشان گفتم ساعت 10 صبح آقای الهام، سخنگوی قوه مجریه در برنامه خبر رادیو این خبر را که لاریجانی عزل شده است است اعلام کرده و ثابت شد که ایشان هیچ کاره اند. آقای ضرغامی از این خبر تعجب کرد و از اتاق بیرون رفت و یک ربع بعد به اتاق برگشت و خبری را که به او داده بودم تأیید کرد و تا آخر جلسه خیلی بی حوصله و ناراحت بود. واقعیت این است که حوزه خبری و تحلیل ساز صداوسیما در حوزه اختیارات و نظارت مدیر شرکت صداوسیما نیست.

وزی که ضرغامی از احمدی‌نژاد رودست خورد / عبدالله ناصری

در دوران آقای لاریجانی هم که همزمان با دولت اصلاحات بود، مدیریت شرکت در خارج از مجموعه نبود؟

خیر. در آن دوره به علت شخصیتی که آقای لاریجانی در صداوسیما داشت، او توانسته بود مدیریتش بر صداوسیما را تثبیت کند ولی در دوره مردها ضرغامی، سرافراز و علی عسگری مدیریت صداوسیما از کنترل مدیران خارج و به جریان های تندرو و افراطی خارج از صداوسیما واگذار شد. من به بسیاری از مدیران صداوسیما که در دهه 60 کارمندان من در صداوسیما بوده اند و بسیار هم آدم های محترمی هستند، گفته ام که شما در صداوسیما هیچ کاره اید.

سیستم کار صداوسیما و نفوذ این افراد بر صداوسیما چگونه است؟

در صداوسیما چند نفر هستند که در گلوگاه های خاص منصوب شده است اند و بر اساس تحلیل ها و نظرات جریان های افراطی خارج از صداوسیما اندیشه های این گروه سیاسی را بر صداوسیما تحمیل می کنند. افرادی هم که در صداوسیما منصوب می شوند، جرأت و قدرت عوض کردن این افراد را ندارند .

واژه های کلیدی: ایران | ضرغامی | مدیریت | برنامه | مدیریت | صداوسیما | لاریجانی | برنامه ریزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog