رئيس قزوین مدرسه فعالیت نزدیکی کودکان

رئيس: قزوین مدرسه فعالیت نزدیکی کودکان نوجوانان محیط زیست مدرسه طبیعت

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اصلاح‌طلبان هسته سالم تشکیل دهند به جای هسته سخت و نرم / صفایی‌فراهانی

محسن صفایی‌ فراهانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب راجع به طرح عنوان هسته سخت اصلاحات یا اصلاح اصلاحات گفت: امروز تنها نهادی که انتخابی باشد و براساس یک مکانیزم جمعی و ب

اصلاح‌طلبان هسته سالم تشکیل دهند به جای هسته سخت و نرم / صفایی‌فراهانی

صفایی فراهانی: اصلاح طلبان هسته سالم تشکیل دهند به جای هسته سخت و نرم

عبارات مهم : سیاسی

محسن صفایی فراهانی، فعال سیاسی اصلاح طلب راجع به طرح عنوان هسته سخت اصلاحات یا اصلاح اصلاحات گفت: امروز تنها نهادی که انتخابی باشد و براساس یک مکانیزم جمعی و با خرد جمعی گزینش شده است باشد، می تواند جواب دهد.

به گزارش اعتماد، اصلاح طلبان در ماه های اخیر به لزوم عوض کردن و اصلاح تاکید دارند؛ عده ای به هسته نرم و سخت اشاره می کنند و عده ای دیگر از اصلاح اصلاحات سخن می گویند و چاره کار را پارلمان اصلاحات می دانند. محسن صفایی فراهانی ولی از «هسته سالم» جهت اصلاحات سخن می گوید و اعتقاد است که اعتماد و امید مردم امروز در خردجمعی سلامت نیروهاست.

اصلاح‌طلبان هسته سالم تشکیل دهند به جای هسته سخت و نرم / صفایی‌فراهانی

این فعال سیاسی اصلاح طلب اعتقاد است که اگر قرار به اصلاح و عوض کردن است باید دموکراتیک باشد. او همچنین انتقادهایی را که نسبت به عملکرد روحانی از طرف اصلاح طلبان مطرح می شود در جهت اصلاح سیستم از طرف روحانی می داند و می گوید که اصلاح طلبان دست به تخریب دولت روحانی نزده اند و نمی خواهند از او تبری بجویند.

متن گفت وگوی محسن صفایی فراهانی با «اعتمادآنلاین» را در زیر می خوانید؛

*آقای صفایی فراهانی، بعضی اشخاص سیاسی از رنگین کمانی و طیف گونه بودن جریان اصلاحات سخن می گویند و معتقدند که وقت آن است که اصلاح طلبان خالص و یکدست شوند. از طرفی سعید حجاریان هم از هسته سخت اصلاحات صحبت کرده و اینکه باید یک عده محدود جهت راهبری این جریان تعیین شوند. نظرتان در این باره چیست؟

محسن صفایی‌ فراهانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب راجع به طرح عنوان هسته سخت اصلاحات یا اصلاح اصلاحات گفت: امروز تنها نهادی که انتخابی باشد و براساس یک مکانیزم جمعی و ب

جریان اصلاحات البته می تواند رنگین کمان نباشد، ولی من با هر اقدام غیر دموکراتیکی مخالف هستم؛ یعنی اگر قرار است هر اتفاقی رخ دهد باید نهادهای اصلاح طلبی در آن همکاری داشته باشند و هر هسته ای بخواهد به وجود آید باید جمیع نظرات در آن دخیل باشد. چون کار دیگری انجام شود باز هم انتصابی می شود. هر نهاد انتصابی امروز جواب نمی دهد؛ یعنی امروز تنها نهادی که انتخابی باشد و براساس یک مکانیزم جمعی و با خرد جمعی گزینش شده است باشد، می تواند جواب دهد. بدیهی است که اگر هسته سالمی به وجود آید و تلاشش در جهت اعتلای اصلاح طلبی در کشور باشد می تواند به مردم در شرایط کنونی امید بیشتری دهد.

*یعنی اعتقاد هستید که همچنان اشخاص شاخص می توانند در جریان اصلاحات نقش لیدر را بازی کنند؟ چون بعضی تاکید دارند که باید این حلقه بازتر شود و نیروهای جوان بتوانند وارد جریان شوند و فعالیت کنند…

من چنین صحبتی نکردم؛ من می گویم که اگر قرار است هسته ای هم شکل بگیرد باید براساس یک مکانیزم انتخاباتی باشد. نمی شود که عده ای را شما خودتان بچینید؛ حالا چه این صورت ها جوان یا شاخص باشند. امروز جامعه به قدری از طریق اینترنت اطلاعات دارد که به آسانی افراد آشنا می شوند و مردم آشنایی کافی نسبت به آنها دارند، بنابراین می توان با یک انتخابات منطقی یک هسته متشکل را به وجود آورد که بیاید و روی جریان اصلاح طلبی کار موثر انجام دهد.

اصلاح‌طلبان هسته سالم تشکیل دهند به جای هسته سخت و نرم / صفایی‌فراهانی

*فکر می کنید سازوکاری مانند پارلمان اصلاحات که بعضی اصلاح طلبان راجع به آن صحبت می کنند می تواند این خواسته را عملی کند؟

دقیق نمی دانم ولی به هر حال راه حل، راه حل از پایین به اوج هست. اینکه پارلمان چگونه شکل بگیرد خود هر کدام داستانی دارد، به هر حال باید بدانید که هر یک از اینها را چگونه سامان دهید تا نظرات یک جامعه را به طور کامل داشته باشید. اگر روی این عنوان دقت و فکر نشود و برنامه ریزی درست انجام نگیرد همواره می تواند ایجاد مسئله کند. مطمئنا افرادی که شورای عالی را گزینش کردند همه با نیت خیر عمل کردند، ولی آیا هر لحظه مورد پرسش است؟ علت آن این است که از پایین به اوج عمل نمی شود. از اوج هر وقت بخواهید این کار را انجام دهید باید بدانید که هر آدمی حتما در نوشتن دیکته با غلط مواجه می شود. این غلط ها زمانی کمتر می شود که از تجمیع آرا به نتیجه مورد نظر برسیم.

محسن صفایی‌ فراهانی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب راجع به طرح عنوان هسته سخت اصلاحات یا اصلاح اصلاحات گفت: امروز تنها نهادی که انتخابی باشد و براساس یک مکانیزم جمعی و ب

*منظورتان از اینکه سازوکار تغییرات و اصلاح باید از پایین به اوج باشد دقیقا چیست؟

به نظر من احزاب باید حضور داشته باشند و در آنها سازماندهی منظم و برنامه ریزی باشد که براساس چه حجم و چه وزنی و چگونه گزینش شوند. بعد ببینیم وزن احزاب در تشکیلات انتخابات که نام آن را جبهه یا هر چیز دیگری که می گذاریم، چگونه خواهد بود. اگر این شاکله نوشته و اساسنامه تنظیم شود که از رده های پایین چگونه کار را پیش می برید و به رده های اوج می رسید آن وقت براساس یک پروسه سه چهار ماهه می توانید

یک انتخابات منطقی را در مناطق و حزب های متفاوت برگزار کنید تا بعد بتوان هسته سخت اصلاحات را تعیین کرد که می تواند یک شورای ده یا پانزده نفره و … باشد. ولی روشش باید یک روش دموکراتیک باشد که همه به آن پایبند باشند، وگرنه می شود همان مسیری که هر کسی خود را مومن می داند و فکر کند که خودش عالی ترین حرف را می زند و به همین علت هم به یک مدل شکست خورده تبدیل می شود.

اصلاح‌طلبان هسته سالم تشکیل دهند به جای هسته سخت و نرم / صفایی‌فراهانی

*شما فکر می کنید عملی کردن طرح اصلاح اصلاحات که این روزها هم زیاد راجع به آن صحبت می شود می تواند به برطرف انتقادهای این روزهای مردم به جریان اصلاحات منجر شود؟ به هر حال این روزها مردم از اصلاح طلبان و جریان اصلاحات به شدت گله مند هستند…

به نظر من راه حل برطرف انتقادات مردم این مباحث نیست. مردم که همه سیاسی نیستند، مردم می خواهند زندگی خود را بکنند. مردم اگر امروز ناراضی هستند از نتایجی است که عامل می شود زندگی راحت تری نداشته باشند و ناراضی هستند. آنها با همه پرسشها سیاسی درگیر نیستند و مانند شما مدام پرسشها سیاسی را مورد تجزیه و تحلیل قرار نمی دهند. آنها می خواهند زندگی عادی خود را داشته باشند، می خواهند صبح به سر کار بروند و شب برگردند و می خواهند زندگیشان بچرخد. بدیهی است که یک حرکت سیاسی امروز نتیجه آن فورا به مردم برنمی گردد. نتیجه های طرح هایی مانند اصلاح اصلاحات معمولا میان مدت هست؛ یعنی در میان مدت نتیجه می گیرید ولی در کوتاه مدت این نتیجه را نمی گیرید.

*اآقای صفایی فراهانی، شما این ائتلافی را که از سال 92 بین اصلاح طلبان و اعتدال گرایان به وجود آمد، شکست خورده می دانید؟

بستگی به این دارد که ائتلاف را به چه معنی نگاه کنیم و چه ائتلافی می تواند شکست خورده باشد و یا شکست خورده نباشد. از این بعد می تواند شکست خورده باشد که نتیجه های مطلوبی نداشته هست. از این بعد که قول های بی خودی به مردم داده شده است و نباید این قول ها داده می شد. همان طور که گفتم مردم سیاسی نیستند، زمانی که به عنوان نمونه فردا می گویید که حقوق ها را اضافه می کنیم کاری به این ندارند که شما این قدرت را دارید یا نه، براساس این قول حساب باز می کنند. بعد شمایی که دارید این قول را می دهید، باید ببینید که ابزار این قول دادن را دارید یا نه، بعد باید آن قول را بدهید. اگر ابزار اجرایی شدن آن قول ها را ندارید باید بدانید که دارید در ذهن مردم نهال منفی می کارید. این باعث شده است که مردم امروز مسئله داشته باشند.

*این عنوان اصلاح طلب و اصولگرا هم ندارد؟

نه به نظر من هر دو طیف در این چهل سال پرسشها زیادی را جهت مردم ایجاد کرده اند و امروز مردم حق دارند بگویند نتیجه ای عایدمان نشده است.

*به نظرتان این ریزش بدنه اصلاحات جهت اصلاح طلبان ترسناک نیست؟

جهت کشور ترسناک هست. اصلاح طلبان اگر منظورتان احزاب اصلاح طلب باشد که آنها در قدرت نیستند تا برایشان ترسناک باشد. جهت کشور ترسناک است که عملا به شرایطی می افتد که هیچ نیروی مومنی را در جامعه نمی پذیرد، آن رویکرد است که دلواپس کننده می شود.

* آقای صفایی فراهانی، یک سری از اصلاح طلبان تاکید دارند که باید از آقای روحانی تبری جست و نباید مسئولیت عملکرد آقای روحانی به علت حمایت از او به گردن ما بیفتد. نظر شما در این باره چیست؟

نمی دانم چه بخشی از عملکرد آقای روحانی را منظورتان است.

*همان بخش هایی که باعث نارضایتی مردم و بدنه اصلاحات شده است و انتقادهایی را به علت حمایت اصلاح طلبان از آقای روحانی و محقق نشدن وعده ها در پی داشته هست. به هر حال بخشی از این رای دهندگان به واسطه صحبت های رییس دولت اصلاحات به روحانی رای دادند…

ببینید ،وعده های محقق نشده دولت آقای روحانی عمدتا سیاسی هست؛ یعنی باز هم به شرایط مردم باز نمی گردد. به عنوان مثال فرض کنید که آقای مهندس موسوی یا آقای کروبی از حصر خارج شوند، خب خیلی خوب است ولی مسئله مردم را حل نمی کند.

*یعنی دغدغه مردم عوض کردن کرده است؟

به عنوان مثال مردم از این عنوان خوشحال می شوند. مانند برد تیم ملی است که هنگامی که به آن طرف دنیا می روند و پیروز می شوند مردم خوشحال می شوند ولی مسئله مردم که حل نمی شود. شاید به مردم یک انرژی تازه و روحیه بدهد ولی این نمی تواند بلندمدت باشد. چون بحران هایی که در زندگیشان به وجود آمده انقدر روی آنها تاثیر منفی می گذارد که این خوش حالی به زودی پاک می شود و بار دیگر به معضلات و مشکلاتی که از قبل داشته اند باز می گردند.

*پس موضوعاتی مانند برطرف حصر تنها می تواند نقش مُسکن را داشته باشد؟

بله، بنابراین این را می خواهم بگویم که آنچه امروز روی آن از بعد سیاسی زوم می شود، خوب است ولی ما باید توجه کنیم که این حتی در بعد میان مدت هم پرسشها مردم را حل نمی کند.

*به هر حال اصولگرایان تاکید دارند که اصلاح طلبان می خواهند از زیر بار عملکرد آقای روحانی شانه خالی کنند. آن ها می گویند اصلاح طلبان خودشان حامی ائتلاف 92 و آقای روحانی بوده اند و الان چون می بینند دولت در حال شکست خوردن هست، می خواهند خود را کنار بکشند تا در این شکست شریک نباشند. شما این عنوان را قبول ندارید؟

الان شما هنوز حمایت کلی را از دولت آقای روحانی می بینید؛ یعنی اگر کسی این حرف ها را می زند به این جهت است که شاید شرایط برگردد وگرنه هیچ کسی در جهت تخریب دولت روحانی عمل نکرده هست. اصولگرایان باید زمانی این عنوان را مطرح کنند که بگویند اصلاح طلب ها در جهت تخریب دولت روحانی در حرکت هستند، انتقاد به دولت روحانی به معنی تخریب آن نیست بلکه به آن معناست که آقا توجه کن و سیستمت را اصلاح کن.

واژه های کلیدی: سیاسی | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | دولت روحانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog