رئيس قزوین مدرسه فعالیت نزدیکی کودکان

رئيس: قزوین مدرسه فعالیت نزدیکی کودکان نوجوانان محیط زیست مدرسه طبیعت

گت بلاگز اخبار اجتماعی چینِ ایرانی در شهر ری

هرساله با نزدیک شدن به ایام عزاداری محرم، خیابان ناصرخسرو پایتخت کشور عزیزمان ایران رنگ وبوی تازه ای به خود می گیرد. براساس یک قرارداد نانوشته بین کسبه خیابان و

چینِ ایرانی در شهر ری

چینِ ایرانی در شهر ری

عبارات مهم : بازار

هرساله با نزدیک شدن به ایام عزاداری محرم، خیابان ناصرخسرو پایتخت کشور عزیزمان ایران رنگ وبوی تازه ای به خود می گیرد. براساس یک قرارداد نانوشته بین کسبه خیابان و مشتریان، در روزهای منتهی به دهه محرم مغازه های خیابان ناصرخسرو از لوازم عزاداری و وسایل تعزیه پر می شود. حسین آقا که در ایام عادی سال یکی از کتاب فروشی های خیابان ناصرخسرو را اداره می کند، این روزها مشغول فروش بیرق و پارچه های عزاداری هست؛ پارچه هایی که از اسامی ائمه تا پیا م های خوشامدگویی به هیئت عزا و شعائر مذهبی دیگر را مشمول بر می شود و مشتری های پروپاقرصی دارد.

چینِ ایرانی در شهر ری

حسین آقا که فروش بیرق ها را مثل کتاب فروشی کاری فرهنگی می داند فروشنده جعبه های قرآن مخصوص ختم قرآن نیز هست؛ جعبه هایی که با برگزاری مراسمات دهه محرم در مراسم جهت ختم اموات خریداری شده است و به مساجد اهدا می شوند. بیرق های عزا بسته به جنس و عرض پارچه قیمتی بین هزار تا ١٠ هزار تومان دارند و در مواردی نیز در صورت استفاده از پارچه ساتن می توانند تا ٤٥ هزار تومان نیز قیمت گذاری شوند.

قیمت این بیرق ها نسبت به سال گذشته تفاوت خاصی پیدا نکرده و به گفته فروشندگانش تولید داخل کشور هستند هرچند هرکدام از فروشندگان، دیگران را به فروش پارچه ها و بیرق های چینی متهم می کند؛ پارچه ها و بیرق هایی که به روایت این فروشندگان عمری کمتر از دهه محرم دارند. کمی بالاتر از مغازه حسین آقا، فروشنده دیگری مغازه خود را به فروشگاه طبل و سنج تبدیل کرده است.

هرساله با نزدیک شدن به ایام عزاداری محرم، خیابان ناصرخسرو پایتخت کشور عزیزمان ایران رنگ وبوی تازه ای به خود می گیرد. براساس یک قرارداد نانوشته بین کسبه خیابان و

او که تا هفته قبل لباس فروشی می کرده از فروش روزانه خود راضی است و می گوید به برکت امام حسین(ع) فروش هفته اخیرش زیاد از فروش لباس سه ماهه تابستانش بوده هست. او که طبل هایش را از انتهای مغازه تا سنگ فرش های پیاده راه ناصرخسرو چیده، ادعا می کند باکیفیت ترین طبل های بازار را دارد؛ طبل هایی که لوازم اولیه اش ماه ها قبل از چین وارد شده است و در کارگاه های کوچک و منزل های شهرری مونتاژ می شوند. قیمت این طبل ها بسته به اندازه اش بین ١٥٠ هزار تومان تا یک میلیون تومان است.

بزرگ ترین طبل های موجود در بازار دو متر قطر دارند و گران ترین طبل های بازار هم هستند. البته به گفته فروشندگان در صورت سفارش خاص و پرداخت هزینه ای زیاد امکان تهیه طبل های بزرگ تر در چند روز نیز وجود دارد؛ طبل هایی که جهت حملش نیاز به پایه های چرخ دار مخصوص هست. سعید که شغل مهم اش پارچه فروشی هست، یکی دیگر از کسبه بازار است که این روزها مشغول فروش لوازم عزاداری ا ست. او با تمرکز بر لوازم مخصوص تعزیه، مجموعه متنوعی از ابزارهای نمایشی را به معرض فروش گذاشته است.

تنوع این اجناس به قدری زیاد است که حتی خود فروشنده هم جهت یادآوری قیمت بعضی از کالاهایش مجبور است به دفترچه شخصی اش مراجعه کند. از شمشیرهای ٣٠ هزارتومانی تا لباس ها و کلاهخودهایی که به رنگ های سرخ و سبز آماده استفاده در تعزیه هستند. کلاهخودها بسته به اندازه و جنسشان قیمتی بین ٤٠ تا ٢٠٠ هزار تومان دارند و البته جهت شبیه خوان های کارکشته و قدیمی که هر سال پای ثابت تعزیه ها هستند، امکان سفارش لباس با سایز خودشان یا جنس پارچه و چرم خاص وجود دارد.

چینِ ایرانی در شهر ری

لوازم تعزیه محدود به شمشیر و سپر و کلاهخود نمی شود، از گهواره های علی اصغر (ع) تا لباس شیری که بنا بر روایتی در ظهر عاشورا از پیکر امام حسین(ع) مواظبت کرده، نیز جهت فروش موجود هست؛ لباسی که ٢٠٠ هزار تومان قیمت دارد. در کنار فروشندگان ثابت خیابان ناصرخسرو دست فروشان هم بازاری موازی و البته پررونق در این خیابان دارند. دست فروشانی که انواع و اقسام اجناس کوچک و قابل حمل از سنجاق سینه تا سرآستین با تم عزاداری و اسامی مذهبی و زنجیر عزاداری را هم قیمت با مغازه ها یا کمی ارزان تر به فروش می رسانند.

بعضی از مغازه داران در آخر هر روز کاری مبلغی را جهت اجاره فضای برابر مغازه ارزش از این دست فروش ها دریافت می کنند و بعضی دیگر نیز از این دست فروشان به عنوان «دادزن» استفاده می کنند. زنجیرهای عزاداری بسته به جنس دسته، فلز حلقه ها و اندازه ارزش بین پنج تا صد هزار تومان قیمت دارند. ارزان ترین زنجیرها از جنس آهن یا فلزات ارزان دیگر هستند و زنجیرهای برنجی با حلقه های کوچک تر با قیمت بالاتر به فروش می رسند.

هرساله با نزدیک شدن به ایام عزاداری محرم، خیابان ناصرخسرو پایتخت کشور عزیزمان ایران رنگ وبوی تازه ای به خود می گیرد. براساس یک قرارداد نانوشته بین کسبه خیابان و

زنجیرهایی هم مزین به نقوش متفاوت روی دسته ها و روکش آب طلای حلقه ها نیز پیدا می شوند که تا یک میلیون تومان قیمت گذاری شده است اند. کمی بالاتر و قبل از رسیدن به کاخ گلستان فروشگاه بیرق و پارچه دیگری نیز است که مملو از جمعیت هست. تفاوت اساسی این فروشگاه با دیگر فروشگاه ها ارائه پارچه ها و بیرق های ایرانی و البته گران قیمت هست. بیرق های عزاداری زربافت این فروشگاه که در اصفهان تولید می شوند، بین ٢٥٠ تا ٥٠٠ هزار تومان قیمت دارند و خریداران می توانند هنگام خرید درخواست کنند تا نام و نشان خریدار و اهداکننده نیز گوشه بیرق و پارچه ها دوخته شود.

یکی از این بیرق ها که ١١ متر طول دارد و اسامی چهارده معصوم با نخ طلا روی آن دوخته شده است یک میلیون تومان قیمت گذاری شده است هست. رضا، فروشنده لوازم عزاداری که شغل مهم اش فروش کت وشلوار هست، آن قدر از فروش روزانه اش خوشحال است که همه فروشندگان همسایه و حتی من را به آب طالبی میهمان می کند.

چینِ ایرانی در شهر ری

رضا بازار امسال را بهتر از بازار سال گذشته می داند و می گوید فروش چند روز گذشته اش تلخی بازار کساد ماه های قبل را به خوبی جبران کرده هست. به گفته او قیمت های اجناس نسبت به سال گذشته ١٠ درصد زیاد کردن پیدا کرده ولی این زیاد کردن قیمت یا پرسشها اقتصادی موجود کشور باعث نشده رونق بازار محرم امسال کم شود. او از مشتریانی حرف می زند که با گروگذاشتن یا فروش طلا و جواهرشان اجناس مورد نیاز جهت هیئت های عزاداری را خریداری می کنند تا نذرهایشان را ادا کرده باشند.

در این بین مغازه هایی هم پیدا می شوند که به فروش علامت و طوق مشغول اند. طوق ها و علامت ها که پای ثابت اغلب دسته های عزاداری هستند هم بسیار متنوع اند. طوق ها که اغلب مزین به اشکال متفاوت حیوانات از پرندگان تا شیر و اژدهای ساخته شده است با فلزات متنوع هستند بسته به جنس و نوع حیوانات استفاده شده است در آن قیمت گذاری می شوند. حیوانات چهارپا مانند شیر ٣٠٠ هزار تومان و حیوانات دوپا مانند پرندگان ٢٠٠ هزار تومان قیمت دارند و استفاده ترکیبی از آنها در طوق ها بسته به نظر مشتریان است.

قیمت طوق های معمولی بین سه تا ١٥میلیون تومان هست. علامت ها نیز بسته به تعداد تیغه ها و جنسشان قیمت های متنوعی دارند. علامت های سه تیغ که کوچک ترین علامت های موجود در بازارند یک میلیون تومان و علامت های ٢٧ تیغ که بزرگ ترین علامت های موجودند ١٤ میلیون تومان قیمت گذاری شده است اند. البته مشتریان خاص ای هم پیدا می شوند که سفارش طلاکاری و تزيینات زیاد روی علامت ها و طوق ها را می دهند و طبعا هزینه بیشتری نیز جهت آن پرداخت می کنند؛ علامت هایی سنگین که بلندکردن و تکان دادنش جهت بسیاری ممکن نیست ولی رقابتی خاموش بین دسته های عزاداری جهت تهیه علامت بزرگ تر جاری است.

تقاضا جهت خرید اجناس در این خیابان جهت ارسال به شهرستان ها به حدی ا ست که فروشندگان حتی وقت انبارگردانی نیز ندارند و غالب فضای پیاده راه ناصرخسرو مملو از جعبه ها و کارتن هایی است که هنوز باز نشده اند. اجناسی که به گفته فروشندگان تا آخر شب به فروش می روند. تنها نگاهی به شلوغی خیابان ناصرخسرو در این روزها و حجم بالای معاملات در آن و مقایسه اش با اشخاص درهم فروشندگان و مغازه های خلوت چند خیابان آن طرف تر، به خوبی نشان می دهد آیا فروشندگان این خیابان زحمت عوض کردن کاربری مغازه ارزش را فقط جهت ١٠ روز به جان می خرند.

اخباراجتماعی – شرق

واژه های کلیدی: بازار | پارچه | خیابان | عزاداری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog